Látogatók

2009.09.10. 05:58 Agi_Andris

Hatás, ellenhatás, kommentár nélkül...

1. cikk:

http://index.hu/kulfold/2009/08/28/szlovakia_nem_erti_miert_kene_bocsanatot_kernie/

 

 

Szlovákia nem gondolja, hogy bocsánatot kéne kérnie Sólyom László kitiltása miatt, de hajlandó tárgyalni az augusztus 21-i botrányról. A brit Economist szerint a szlovákok megsértették az uniós polgárok szabad mozgására vonatkozó EU-alapelvet, a magyarok viszont meghívhatták volna Gasparovicot is a komáromi szoboravatásra.

"Ivan Gasparovic elnök úr nem lát okot arra, miért kellene a szlovák félnek bocsánatot kérnie" - nyilatkozta Marek Trubac elnöki szóvivő a Pravda című független pozsonyi napilap pénteki számában. A szóvivő Kumin Ferencnek, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetőjének nyilatkozatára reagált, aki az m1 Este című műsorában nyilatkozta szerdán, hogy a Sólyom Lászlót augusztus 21-én ért sérelemmel a Magyar Köztársaság olyan sértést kapott a szlovák féltől, ami miatt elégtételt kell kapnia.

A magyar államfő múlt pénteken Révkomáromban részt vett volna Szent István szobrának felavatásán, de személyét a szlovák hatóságok aznapra nem kívánatosnak minősítették, s ezzel meghiúsították látogatását.

Trubac arra a magyar felvetésre már pozitívan reagált, hogy a vitás kérdésekben Gasparovic és Sólyom személyesen egyeztessen a visegrádi országok államfőinek két hét múlva esedékes csúcstalálkozóján. "Amennyiben Sólyom elnök úr érdeklődést mutat egy ilyen találkozó iránt, nem látunk okot arra, miért ne valósulhatna meg" - mondta.

Sólyom László kitiltása miatt a magyar külügyminisztérium az Európai Uniónál is tiltakozott, az EU azonban Balázs Péter külügyminiszter megfogalmazása szerint "udvariasan elhárította az ügyet". A soros svéd elnökség azonban jelezte, hogy megoldást akar találni a vitára és felajánlotta "szíves közvetítését" is, amelyet mindkét fél elfogadott.

A szlovák-magyar vitával a londoni Economist, a világ egyik vezető hetilapja is foglalkozott. Megállapításaik szerint a vita, amely az eltérő történelemértelmezésből fakad, kölcsönös gesztusokkal megoldható lenne, például a magyar fél meghívhatta volna a szoboravatásra a szlovák államfőt is. A lap meglátása szerint a szlovákok az Európai Unió előírásait - a polgárok szabad mozgásának uniós alapszabadságát - is megsértették Sólyom kitiltásával.

 

 

 

2. cikk:

 http://www.nol.hu/kulfold/20090908-_quot_magyarorszag_gyuloletbe_sullyed_quot_

 

 

A Simon Wiesenthal Központ, amely egy hónapja az Európai Parlamentet szólította fel a magyarországi romák elleni támadások határozott elítélésére, most az Európa Tanácshoz (ET) juttatott el hasonló levelet - áll a központ (lapunkhoz  e-mailben eljuttatott) közleményében. A 47 tagországot tömörítő ET vezetőihez intézett felhívás azt kéri: a Tanács állítson fel vizsgálóbizottságot a gyűlöletbe süllyedő Magyarországon a "fasiszta vírus feltartóztatására".

Samuel Zbogar szlovén külügyminiszterhez, a strasbourgi ET miniszteri bizottsága elnökéhez és Maud de Boer-Buquicchio ügyvezető főtitkárhoz címzett levelében Shimon Samuels, a Wiesenthal központ külkapcsolatokért felelős igazgatója a második világháború 70. évfordulója kapcsán emlékeztet arra, hogy az Európa Tanácsot éppen a világháborúból következő tanulságok alkalmazására hozták létre. Ennek megfelelően a jelenlegi 47 tagországa részese a rasszizmus és az emberi jogok védelméről szóló konvenciónak.

A levél kifogásolja, hogy Magyarországon - amely egyike az ET tagjainak - az antiszemitizmus, a romagyűlölet és a homofóbiás incidensek exponenciálisan növekednek, miként tanúsítják a Budapesten a hét végén történtek is. Samuels levelében azt is megjegyzi, hogy bár hivatalosan betiltották a Magyar Gárdát (...), "a németeket kiszolgáló nyilaskeresztesek leszármazottját", a szervezet továbbra is nyilvános felvonulásokat tart. S a vele szövetséges politikai párt, a Jobbik képviselettel rendelkezik az Európai Parlamentben.

2009 márciusában a Wiesenthal központ már kifejezte felháborodását Sólyom László elnöknél a romaellenes pogromok miatt. Majd augusztusban a magyarországi cigányfóbiát és antiszemita erőszakot felvetette Jerzy Buzeknél, az Európai Parlament újonnan megválasztott elnökénél. Samuels sajnálkozott amiatt, hogy Magyarország egyre mélyebbre süllyed a gyűlöletben.

Emiatt a központ - amely az ET-nél konzultatív státusszal rendelkezik - kezdeményezi, hogy: 1. tűzzék az ET szeptember 28-tól október 2-ig esedékes strasbourgi parlamenti közgyűlésének napirendjére "a magyarországi szélsőséges erőszak" megvitatását. 2. Állítsanak fel egy vizsgálóbizottságot a helyzet kivizsgálására és egy útiterv kidolgozására a magyar hatóság számára ennek a fasiszta vírusnak a feltartóztatására. 3. Minthogy a Magyarországon történtek hozzájárulhatnak a szomszédos tagországokban is hasonló incidensekhez, különös tekintettel az interneten elérhető gyűlöletkeltő weboldalakra, a Wiesenthal központ erről a jelenségről is különleges ülésszakot kezdeményez.

Ezt a "fertőzést" meg kell állítani, s ebben az ET-nek fontos feladata van tagországai mozgósításával azok megnevezésére és elítélésére, akik "az egész földrész társadalmi egészségét" veszélyeztetik.

 

Szólj hozzá!


Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása